Przypowieść o trzech Mędrcach
i Lęku

Photo by Kenny Abella on Unsplash

Dawno, dawno temu ... A właściwie, może było to wczoraj, było sobie trzech Mędrców: Perfekcjonizm, Kontrola i Odpowiedzialność. Mędrcy byli tak starzy, jak stary jest Świat Ludzi. Sprzedawali tylko jeden towar, receptę na Poczucie Bezpieczeństwa. Tak naprawdę, to nawet jej nie sprzedawali, po prostu rozdawali, bo życzyli Ludziom dobrze i mocno wierzyli, że ich recepta jest wyjątkowo skuteczna. Przemierzyli cały Świat, wszerz i wzdłuż, a w swym długim życiu odwiedzili już miliony ludzi, starych i młodych, kobiety i mężczyzn...

Czytaj dalej

Filtrowanie rzeczywistości

Photo by Ira Huz on Unsplash

Yuval Noah Harari w swojej błyskotliwej trylogii (Homo deus, 21 pytań na XXI wiek, Sapiens) roztacza wizję człowieka w niedalekiej przyszłości. Sceptycznie odnoszę się do jakiegokolwiek prognozowania kondycji ludzkości, przyjmując zasadę, że zmiennych jest zbyt dużo, by z jakimkolwiek prawdopodobieństwem odpowiadać na pytanie „Jacy będziemy?” W tym przypadku jednak bliska jest mi idea „hakowania człowieka”.

Tagi: psychologia , ja , kontrola

Czytaj dalej

Ciało

Photo by Omar Lopez on Unsplash

Jest taki wspaniały film. Nazywa się „Touch me not”. O ciele, cielesności, seksualności, intymności. Wspaniale różnorodny. Każdy z nas ma własną historię ciała. Tego, jak było nazywane. Jak było poznawane. Kto i jak je komentował. Kto i jak je dotykał. Ciało to mapa przyjemności, satysfakcji, rozkoszy, ale też niejednokrotnie mapa bólu, zawstydzenia, cierpienia. Ciało to też granice, których się uczymy. Część z nich przesuwamy na własne życzenie, sprawdzamy ciało, trenujemy, zastanawiamy się czy jeszcze da radę. I jak daje, jesteśmy dumni/dumne. W intymności też sprawdzamy granice. Czy dotyk tutaj będzie przyjemny? A może spróbuję zrealizować tę fantazję? To często wspaniałe podróże po terytorium naszego ciała, które wzbogacają i uszczegóławiają jego mapę.

Tagi: ciało

Czytaj dalej

Anoreksja
- portret psychologiczny -

anoreksja

Photo by Allyson Weislogel on Unsplash

Gdy pada słowo „anoreksja” w umysłach większości z nas pojawia się obraz młodej, niezwykle szczupłej, smutnej dziewczyny. Chyba żadna inna diagnoza psychiatryczna nie kojarzy się tak jednoznacznie z płcią, jak właśnie anoreksja. Dane epidemiologiczne stanowią, że wśród wszystkich chorujących odsetek chłopców to 5-10%. Dlaczego zatem jest to głównie choroba kobiet? Czy płeć stanowi tu czynnik predestynujący do zachorowania?

Czytaj dalej

Zaburzenia odżywiania
- KOCHAM, WIĘC BĘDĘ –

Photo by Christin Hume on Unsplash

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na pojawienie się w rodzinie anoreksji lub bulimii. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane; może być ich wiele; część z nich wcale nie musi być nazwana, aby terapia odniosła sukces; jeden powód może być bardziej znaczący od innego, itp., itd. Oznacza to w zasadzie tyle, że każda rodzina jest w swej konstrukcji i dynamice wyjątkowa, a tym samym wyjątkowy jest każdy przypadek zaburzeń odżywania. W tym i kolejnych tekstach prezentować będziemy możliwe czynniki, które wpływają na pojawienie się anoreksji/bulimii. Nie należy ich jednak traktować ani jako wskazówek diagnostycznych, ani jako pełnych, psychoterapeutycznych opisów przypadków. Ich celem jest wyłącznie przybliżenie czytelnikom wybranych elementów systemowego spojrzenia na opisywaną tematykę.

Czytaj dalej